Biuro podróży Trip7.pl - Organizacja wycieczek w małych grupach
Blog

Jak przygotować się na wyjazd do Gruzji

Zadzwoń do nas

+48 509 833 171

Gamarjoba! Dziękujemy za zainteresowanie wyjazdem do krainy słońca i wina. Zebraliśmy dla Was zbiór najczęściej pojawiających się pytań dotyczących organizacji, przygotowania i planowania podróży do Gruzji. Jeśli okaże się, że nie znajdziecie wszystkich odpowiedzi lub pojawią się wątpliwości – zapraszamy serdecznie do kontaktu. 🙂

1. Pierwsze kroki po przylocie

Po wylądowaniu czeka Was kolejno: kontrola dokumentów, odbiór bagażu i ewentualna odprawa celna. Następnie należy skierować się do wyjścia ze strefy przylotów (Arrivals). Zaraz za głównymi drzwiami czekać będzie nasz zaufany kierowca lub pilot-przewodnik, trzymający tabliczkę z naszym charakterystycznym logo Trip7. Od tego momentu rozpoczyna się Wasza Gruzińska przygoda!

 

 

2. Czy w Gruzji jest bezpiecznie?

Aktualna sytuacja geopolityczna w żaden sposób nie zagraża bezpieczeństwu w kraju – życie toczy się swoim tempem. Trasy samolotów z Polski i pozostałych krajów Europy nie przebiegają przez strefy zagrożone. W ostatnich latach nie odnotowano żadnych nieprzyjemnych incydentów dotyczących turystów. W Gruzji powiedzenie „Gość w dom, Bóg w dom” jest w pełni prawdziwe. Stosunek Gruzinów do Polaków jest naprawdę życzliwy i przyjacielski, po ostatnich wydarzeniach sympatia i miłość się pogłębiły..

 

3. Jak wyglądają płatności w Gruzji? Gotówka czy karta?

Obowiązującą walutą w Gruzji jest Lari (GEL). Płatności kartą są powszechne, podobnie jak dostępność do bankomatów. Aby uniknąć prowizji za przewalutowanie najlepiej zabrać kartę walutową (np. darmową Revolut). Drobna gotówka może przydać się w terenach mniej zurbanizowanych, najlepiej zabrać ze sobą euro lub dolary. Unikajmy wymiany większej ilości gotówki na lotniskach, gdzie kursy są niekorzystne. 1 GEL to ok. 1,5 PLN.

4. Jakich dokumentów potrzebuję?

Wiza turystyczna nie jest wymagana dla obywateli krajów UE. Polacy moga podróżować do Gruzji jedynie z dowodem osobistym. Paszport nie jest wymagany, choć potrzebny będzie np.do rejestracij lokalnej karty SIM, lub wymiany gotówki w kantorze.

 

5. Jak się spakować?

Zabierz ze sobą ubrania odpowiednie do pory roku i prognozowanych warunków pogodowych. Poza tym standardowo: kosmetyki, leki osobiste (w przypadku tych na receptę zabierz ją ze sobą), dokumenty, karta płatnicza, trochę gotówki, telefon, ładowarka. Nie zaszkodzi również wydrukować biletów lotniczych.

6. Co przywieźć ze sobą z Gruzji?

Turyści zabierają ze sobą do Polski różne pamiątki, takie jak: rogi do czaczy i wina, szale z kaszmiru, rękodzieło i biżuterie, czapki i papachy gruzińskie, ceramikę glinianą oraz oczywiście magnesy i pocztówki.

Warto zaopatrzyć się w lokalne, aromatyczne przyprawy, lokalne sosy i przetwory oraz tradycyjne wino i czacze(w tym wypadku wymagany bagaż rejestrowany).

Aktualnie limit przewozu alkoholu z krajów spoza Unii Europejskiej wynosi 4 litry wina oraz 1 litr napojów o zawartości powyżej) 22% alkoholu etylowego na osobę. Można zabrać ze sobą również 200 sztuk papierosów. Przewożenie serów i mięs z Gruzji jest zabronione pod karą grzywny.

7. Czy potrzebuję lokalnej karty SIM?

W obiektach noclegowych, na lotniskach oraz w barach i restauracjach dostępne są darmowe punkty Wi-Fi. Polecamy jednak zakupić kartę SIM lokalnego operatora Magti, z nielimitowanym dostępem do internetu na terenie niemal całego kraju. Karta dostępna jest w salonach operatora w większych miastach, lub na lotnisku (tutaj sporo drożej!) a jej rejestracja zajmuje kilka minut.

8. Jaki jest standard zakwaterowania w Gruzji?

Podczas naszego wyjazdu rezerwujemy dla Was schludny i czysty standard około 3 gwiazdek *** – z pewnymi odstępstwami w niektórych regionach. Większość noclegów oferuje pokoje dwuosobowe z prywatna łazienką, wszędzie czeka czysta pościel oraz ręczniki.

9 Czego oczekiwać w kwestii wyżywienia?

Supra to gruzińska biesiada pełna wspaniałych potraw i wina. W cenie wyjazdu zapewniamy śniadania i obiadokolacje w formie stołu z kilkoma potrawami, nie brakuje również lokalnych napitków. Gruzińska kuchnia jest wyjątkowa i stawiamy na jak najlepszy kontakt z tradycyjną lokalną kuchnią. Supra to gruzińska biesiada pełna wspaniałych potraw i wina. W przypadku osób znajdujących się na specjalistycznych dietach – prosimy o wcześniejszy kontakt.

10. Czy odwiedzamy regiony Osetii Południowej i Abchazji?

Nie. Regiony te znajdują się pod okupacją rosyjską i samochody na gruzińskich numerach rejestracyjnych nie wjadą w ten rejon kraju. Co więcej, może być to potencjalnie niebezpieczne – nigdy nie narażamy gości na jakiekolwiek niebezpieczeństwa.

11. Kiedy planować wyjazd do Gruzji?

Każda pora roku na Kaukazie jest wyjątkowa. Wiosna oferuje piękno zieleni i rozkwitająca przyrodę, lato obfituje w ciepło i słońce, jesień to pora winobrań i mniejsze upały, zaś zimą Gruzja staje się rajem dla miłośników zimowego szaleństwa. Gruzję warto odwiedzić o każdej porze roku!

12. Jakiej pogody oczekiwać? Jak przygotować się do wycieczki po górach?

Dobra pogoda zaczyna się już w kwietniu i trwa do połowy listopada. Kraj leży pomiędzy pasmami wysokich gór i oferuje aż 8 podstref klimatycznych – od subtropikalnej w Adjarii do strefy podalpejskiej w górach Kaukazu. W sezonie turystycznym dominują dni ciepłe i pełne słońca, od października do maja w górach Kaukazu zalega Śnieg i wieczory są zimne. Pogoda, zwłaszcza w górach, bywa kapryśna – lepiej przygotować się na nieoczekiwane załamania pogody.

13. Czego lepiej nie robić w Gruzji?

Religia prawosławna jest w Gruzji bardzo istotna, sami Gruzini zaś dużą wagę przywiązują do miejsc związanych z kultem religijnym – kobiety powinny okrywać głowę i ramiona, mężczyźni zaś mieć spodnie poniżej kolan. Mieszkańcy poszczególnych regionów kraju (zwłaszcza mniej turystycznych) przywiązują dużą wagę do zachowań zgodnych z obyczajami i kulturą lokalną. Niektóre działania odebrane zostać mogą jako prowokacyjne, w szczególności wyzywający wygląd kobiet.

Targowanie się jest powszechne, ale namolne próby targowania na siłę traktowane jest jako duży nietakt, podobnie jak brak zrozumienia dla lokalnej kultury czy przecenianie wartości pieniądza („płacę więc wymagam”).

14. W jakim języku komunikować się w Gruzji?

Choć coraz większa liczba Gruzinów, zaczyna korzystać z języka angielskiego, dominującym językiem w kontaktach z przyjezdnymi jest język rosyjski. Pięknym gestem, docenianym przez mieszkańców, jest nauczenie się kilku zwrotów po Gruzińsku. Kierowcy zwykle używają języka rosyjskiego, czasem podstawy polskiego i angielskiego. W ostateczności pozostają wszelkiej maści aplikacje tłumacza i metoda “na migi”, która dodaje uroku całej przygodzie.

15. Czy wyjazd jest odpowiedni dla dzieci?

Jak najbardziej, podróż w kwestiach technicznych nie stanowi problemu. Dodać należy, iż naród Gruziński uwielbia dzieci i dba o ich bezpieczeństwo – z pewnością Państwa pociechy przeżyją niesamowitą przygodę w kontakcie z kulturą, i tradycją Gruzji!