Biuro podróży Trip7.pl
Blog

Wypożyczanie samochodu na Islandii

Nie da się zwiedzić Islandii bez wypożyczenia samochodu. Na wyspie praktycznie nie istnieje komunikacja publiczna poza większymi ośrodkami: Reykjavik, Akureyri. Nawet, żeby zwiedzić okolice stolicy – słynny Złoty Krąg, auto będzie nam niezbędne. Na jaki samochód się zdecydować? Osobowy, terenowy, a może od razu kamper? Co się najlepiej opłaca i jak wypożyczenie auta połączyć z typem noclegów.

Przy omawianiu powyższych kwestii zakładamy wycieczkę w sezonie wiosennym i letnim, czyli od końca kwietnia do pierwszej połowy września. Wybór auta powinien być skorelowany z naszymi planami oraz rodzajem noclegu, na który się zdecydujemy. Jeżeli nie wybieracie się do Interioru wystarczy najzwyklejsza osobówka. Jeśli jednak marzą wam się atrakcje dzikiej, środkowej części Islandii należy wynająć coś bardziej terenowego, zazwyczaj wystarcza osobówka z napędem 4×4 np. popularna w wypożyczalniach Ducia Duster. Wynajem typowo terenowego auta np. Toyoty Land Cruiser będzie kosztował więcej, ale zapewni nam pewność, że nie ominą nas żadne atrakcje Interioru.

Najbardziej budżetową opcją będzie zatem połączenie samochodu osobowego z namiotem. Spanie we własnym przenośnym domu będzie dobrą alternatywą dla tych, których ceny zakwaterowania na wyspie odstraszają. Samochód osobowy będzie także dobrą opcją dla osób, które nocują w hostelach/hotelach, dlatego przyjrzyjmy się zestawieniu ofert z różnych przeglądarek wypożyczalni.

19.06.2023 r. – 25.06.2023 r. (tydzień od poniedziałku do niedzieli)

Nazwa przeglądarki

Kayak

Momondo

Rentalcars

Hyundai i10

1888 zł

2260 zł

2332 zł

Suzuki Swift

1999 zł

1999 zł

2729 zł

Dacia Duster

2733 zł

2419 zł

3279 zł

Jeżeli spanie w namiocie was nie zachęca to może kamper. Wydaje się to być złotym środkiem między nocowaniem w hostelach i hotelach, a namiocie. Wybór też jest spory, ponieważ oprócz typowym kamperów wypożyczyć można samochody z namiotami na dachach, lub kombivany przerobione ma mini kampery. Spójrzmy na przekrój cenowy.

19.06.2023 r. – 25.06.2023 r. (tydzień od poniedziałku do niedzieli)

Terenowy z namiotem

Suzuki Jimmy 3400 zł

Suzuki Grand Vitara 7130 zł

Kombivan – mini kamper

Renault Kangoo 3069 zł

Dacia Dokker 3480 zł

Kamper

Renault Traffic 5580 zł

Volkswagen Transporter 8300 zł

Motorhome

Fiat Ducato Motorhome 13000 zł

 

Doliczając do tego ceny za kampingi, ponieważ na Islandii nie może stanąć gdziekolwiek, wychodzi to dość drogo.

Jakie rozwiązanie jest w takim razie najlepsze? Jest to oczywiście kwestia bardzo indywidualna. Liczy się to w ile osób podróżujemy, czy towarzyszą nam dzieci, gdzie chcemy pojechać, ile środków możemy przeznaczyć na wyjazd oraz jakie są nasze upodobania względem komfortu. Z naszego doświadczenie wynika, że najlepiej sprawdza się, na taką standardową objazdówkę wokół wyspy, jaką na przykład oferuje nasze biuro podróży, wypożyczenie auta osobowego lub vana dla większej grupy i łączenie noclegów w hostelach (Reykjavik, okolice jeziora Myvant) z nocowaniem w namiocie np. na kempingu w Skaftafell, ponieważ jest w okolicy co zwiedzać, a trudno tam o inne noclegi

Sprawdź nasze: