Biuro podróży Trip7.pl
EUROPA

Wycieczka Islandia – Południe

ZORGANIZOWANA WYCIECZKA Z PRZEWODNIKIEM

Choć Islandia ma wiele do zaoferowania na każdym kroku, nie da się ukryć, że najwięcej atrakcji skupionych jest na południu wyspy. Objeżdżając wyspę dookoła skupiamy się zwykle na tych głównych, najważniejszych punktach. 

Postanowiliśmy jednak zaoferować Wam program skupiający się tylko na południu wyspy. Tempo nieco tu zwalnia, dając nam więcej czasu na odwiedzenie mniej znanych atrakcji wyspy, a także chwilę zadumy i odpoczynku. Dzięki temu możemy pozwolić sobie na zjechanie z głównej drogi nr 1 w poszukiwaniu ukrytych skarbów Islandzkiej natury. Również warunki są bardziej komfortowe, nie ma tu kempingów i namiotów, do dyspozycji grupy przez cały okres wyjazdu jest luksusowa willa, z przestronnym salonem z kominkiem, w pełni wyposażoną kuchnią, a nawet jacuzzi na tarasie

Islandia jest miejscem nie tylko pięknym pod względem przyrody, ale także oferuje unikalne doświadczenia i przygody, które trudno znaleźć gdziekolwiek indziej na świecie. Wybierz program Islandia Magiczne Południe, a my staniemy na wysokości zadania, byś tę magię poczuł od pierwszego dnia wyjazdu!

Trudność

Łatwy

Grupa

9 osób

Czas

8 Dni

Dla kogo?

Dla każdego 🙂

TERMINY I CENY

21.04.2024 - 27.04.2024
cena bez lotu
4490PLN + 150Euro

cena z lotem
5690PLN + 150Euro

27.04.2024 - 04.05.2024
cena bez lotu
4490PLN + 150Euro
cena z lotem
5690PLN + 150Euro
04.05.2024 - 11.05.2024
cena bez lotu
4490PLN + 150Euro
cena z lotem
5690PLN + 150Euro
11.05.2024 - 17.05.2024
cena bez lotu
2590PLN + 150Euro (7dni)
cena z lotem
3790PLN + 150Euro (7dni)
17.05.2024 - 24.05.2024
cena bez lotu
3490PLN + 150Euro
cena z lotem
4690PLN + 150Euro
25.05.2024 - 01.06.2024
cena bez lotu
4490PLN + 150Euro
cena z lotem
5690PLN + 150Euro
07.09.2024 - 14.09.2024**
cena bez lotu
4490PLN + 150Euro
cena z lotem
5690PLN + 150Euro
Nie ma Twojego terminu?
Masz grupę znajomych?

CENA ZAWIERA

 • 7 noclegów w domku na wyłączność dla naszej grupy
 • autorski program wyprawy, dopracowany przez dziesiątki wypraw
 • transfery na miejscu busem przez cały okres wyjazdu
 • opiekę doświadczonego pilota z Polski
 • wszelkie opłaty drogowe, koszty paliwa, podatki, opłaty administracyjne
 • wysokiej klasy ubezpieczenie turystyczne
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

 

* TERMIN 07-14.09.24. Pięć noclegów w domku na wyłączność, dwa noclegi w Reykjaviku.


 Ubezpieczenie:

 • Koszty leczenia: 40 000 EUR
 • NNW: 15 000 PLN
 • Bagaż 1000 PLN

CENA nie ZAWIERA

 • biletów lotniczych Warszawa-Keflavik-Warszawa (przy decyzji o samodzielnym zakupie)

 • wyżywienia (w tym również obiadu na farmie Friðheimar) Codziennie zatrzymujemy się w markecie spożywczym

 • biletów wstępu (krater Kerið - ok 13,50 PLN, prom na wyspę Heimaey - ok 160 PLN i inne)
 • atrakcji fakultatywnych (spacer po lodowcu - ok 550 PLN, FlyOver Iceland - ok 190 PLN, Secret Lagoon - 110 PLN i inne)

 • obiad na farmie Friðheimar - ok 100 PLN

HARMONOGRAM PŁATNOŚCI

 • Zaliczka - 30% ceny wyjazdu płatne do 2 dni od momentu dokonania rezerwacji
 • Dopłata - 70% ceny płatne do 30 dni przed rozpoczęciem wyjazdu
 • Zapłata końcowa - 150 EURO płatność gotówką na lotnisku w Reykjaviku
 • Bilet lotniczy - jeśli wybrałeś opcję zakupu biletu przez nasze biuro, cena biletu zostanie doliczona do zaliczki

ISLANDIA POŁUDNIE

Reykjavik
Hallgrimura Reykjavik Islandia

Reykjavik jest stolicą i największym miastem Islandii. Jest to dynamiczne miasto, które łączy w sobie nowoczesność z tradycją oraz oferuje wiele atrakcji dla turystów. Reykjavik to centrum kulturalne Islandii. Miasto to jest pełne galerii sztuki, muzeów, teatrów, kin i klubów muzycznych. Ma swoją własną charakterystyczną architekturę, łączącą tradycyjne islandzkie style z nowoczesnym designem. Reykjavik jest domem dla wielu uroczych targowisk, na których będziesz mógł kupić lokalne produkty, rękodzieło i pamiątki. Reykjavik ma bogatą historię. Można odwiedzić miejsce takie jak Hallgrímskirkja, największy kościół w Islandii, a tuż obok będziesz mógł przejść po słynnej tęczowej drodze, która stała się popularnym miejscem w Reykjaviku ze względu na kolorowe domy, które się na niej znajdują. Każdy dom jest pomalowany na inny kolor tęczy, tworząc wspaniałe i radosne widoki. To miejsce stało się popularne wśród turystów, którzy chcą zrobić kolorowe i malownicze zdjęcia. Tęczowa droga jest doskonałym przykładem tego, jak Reykjavik łączy w sobie tradycję z nowoczesnością, nadając kreatywny i artystyczny wygląd swoim ulicom. To także świetne miejsce do spacerów i cieszenia się atmosferą tego kolorowego zakątka miasta.

Geysir

Geysir jest jednym z najstarszych gejzerów znanych człowiekowi, pierwsze wzmianki o nim pochodzą z końca XIII wieku! To właśnie od niego wzięła się nazwa “gejzer” używana na całym świecie. Choć dziś już nie wybucha, to zaraz obok znajduje się Strokkur, jedyny obecnie aktywny gejzer w Europie. Średnio co 7 minut wyrzuca w górę słup wody i pary na wysokość nawet 30 metrów! W dolinie Haukadalur, prócz wspomnianej dwójki, znajduje się ponad 30 gejzerów i gorących źródeł. Pod tym względem to jedno z najbardziej aktywnych miejsc na Islandii.

Farma pomidorów

Farma pomidorów Friðheimar stała się popularnym miejscem turystycznym i jest świetnym przykładem na to, jak innowacyjne podejście do rolnictwa pozwala na produkcję lokalnych produktów spożywczych nawet w surowych klimatach. Farma oferuje zwiedzanie, podczas którego będziesz mógł dowiedzieć się więcej o technikach uprawy pomidorów w trudnych warunkach klimatycznych Islandii. Będziemy mieli możliwość obejrzenia szklarni, w których rosną pomidory, a także skosztowania różnych odmian pomidorów i produktów z nich przygotowanych, takich jak zupy, sosy czy koktajle.

Krater Kerið
Krater Kerid 2023

Krater Kerið to jedno z najbardziej uderzających miejsc na Islandii. Jest to doskonały przykład krateru uderzeniowego powstałego po erupcji wulkanu. Co czyni Kerið szczególnie interesującym, to jego kolorowe, różowe ściany wewnętrzne, które wyraźnie odróżniają go od otaczającego krajobrazu. Jezioro w kraterze ma około 55 metrów głębokości i stanowi jedno z najbardziej malowniczych miejsc na Islandii.

Wodospad Seljalandfoss

Seljalandsfoss jest uznawany za jedno z najpiękniejszych miejsc na Islandii i stanowi popularny cel dla fotografów i miłośników przyrody. Unikalną cechą tego wodospadu jest możliwość wejścia za sam wodospad. Istnieje ścieżka, którą pójdziemy za spadającą wodę, co umożliwi nam niezwykłe doświadczenie spaceru za jej kulisy.

Opuszczony basen
Opuszczony basen - Islandia

Choć Islandia pełna jest dzikich gorących źródeł, niewiele z nich nadaje się do kąpieli. Jednym z wyjątków jest nietypowa gorąca rzeka, płynąca leniwie doliną Reykjadalur. Dojście do niej wymaga ok. godzinnego górskiego trekkingu, ale cel absolutnie wynagradza ten niewielki wysiłek! Na końcu drogi rzekę zasila wodą z pobliskich źródeł geotermalnych. Im wyżej w górę rzeki tym jest ona cieplejsza, wystarczy więc wybrać dogodną dla siebie temperaturę by zażyć kąpieli w tak niepowtarzalnych warunkach. Lokalne władze przygotowały tam drewniane pomosty z zejściami do wody, a także parawany za którymi można się przebrać.

Półwysep Dyrhólaey
Półwysep Dyrholaey Islandia

Półwysep Dyrhólaey na południowym wybrzeżu Islandii to malownicze miejsce z latarnią morską, pięknymi widokami na plażę Reynisfjara i lodowiec Mýrdalsjökull. Jest domem dla ptaków morskich i oferuje spektakularne formacje skalne, przyciągając turystów i miłośników przyrody. To miejsce oferuje niezapomniane widoki i możliwość obcowania z dziką, islandzką naturą.

Skaftafell

Skaftafell to uroczy obszar w Parku Narodowym Vatnajökull na Islandii. Jest to miejsce, gdzie można podziwiać majestatyczne lodowce, odkrywać kaskady wodospadów, takie jak malowniczy Svartifoss, i wędrować przez bajeczne krajobrazy z kolumnami bazaltowymi. To idealne miejsce dla pasjonatów przyrody i pieszych wycieczek, oferujące niezwykłe widoki i możliwość eksploracji jednego z najbardziej fascynujących obszarów Islandii. Obszar Skaftafell był jednym z głównych planów filmowych dla filmu „Władca Pierścieni”. Zdjęcia do niektórych scen z Mrocznej Doliny Isengard zostały nakręcone właśnie tutaj.

Diamond Beach

Laguna lodowcowa Jökulsárlón i Diamond Beach to prawdziwe cuda natury, które zapewniają niezapomniane wrażenia i stanowią nieodzowny punkt w trasie każdego turysty odwiedzającego Islandię. Oba miejsca oferują niezwykłe zjawiska przyrodnicze, gdzie lód z lodowca płynie do laguny, a następnie wyrzuca się na plażę, tworząc spektakularne widoki. To miejsce jest doskonałym przykładem dynamicznego procesu topnienia lodowców na Islandii i jego wpływu na otaczającą przyrodę.

Archipelag Vestmannaeyar
Heimaey Islandia

Archipelag Vestmannaeyar, znany również jako Wyspy Ludzi Zachodu, to grupa dziewięciu wysp wulkanicznych leżących na południowym wybrzeżu Islandii. Największa z wysp i jedyna zamieszkana, Heimaey, słynie z wyjątkowej przyrody, w tym z unikalnych formacji skalnych, klifów i jaskiń. Wyspa ta jest siedliskiem wielu gatunków ptaków morskich, co czyni ją rajem dla miłośników ornitologii. W okresie lęgowym spotkać tu można tysiące maskonurów! Cały archipelag jest również silnie związany z historią geologiczną Islandii. W 1973 roku wybuchł tutejszy wulkan Eldfell, co spowodowało poważne zniszczenia na wyspie.. Dzięki szybkiej reakcji i wysiłkom ratunkowym, udało się jednak ograniczyć straty, wszyscy mieszkańcy zostali w porę ewakuowani, a strumień płynącej lawy przekierowany do oceanu by ocalić miasto. Dzisiaj archipelag jest popularnym celem turystycznym, przyciągającym podróżnych swoimi pięknymi krajobrazami, bogatą historią oraz unikalnymi możliwościami obserwacji ptaków morskich.

Ytri Tunga - plaża fok
Ytri Tunga - plaża fok Islandia

W odróżnieniu od większości Islandzkich plaż, nie ma tutaj czarnego piasku, a plaża ta przypomina dobrze nam znane w Europie tradycyjne plaże. Jest to jedno z popularniejszych miejsc na półwyspie Snæfellsnes, znane głównie z obecności fok, które często wylegują się na brzegu. Można tu spotkać dwa gatunki tych ssaków, foki szare i pospolite. Miłośnicy tych pociesznych zwierząt bez wątpienia powinni dodać ją do listy obowiązkowych miejsc do odwiedzenia na wyspie, bowiem szanse na spotkanie fok są tutaj naprawdę duże. Dawniej foki często stanowiły o być albo nie być wyspiarzy. Z ich skór robiono ciepłe ubrania i buty, mięso spożywano, a tłuszcz dobrze sprawdzał się jako paliwo. Na szczęście postęp gospodarczy świata sprawił, że foki przestały być celem polowań.

Czarny kościół Budakirjka
Czarny kościół Budakirjka - Islandia

Przez wielu uważany za najpiękniejszy kościół na Islandii, Budakirkja, znany również jako Czarny Kościół zbudowany został w 1848 roku w pobliżu wioski Búðir na półwyspie Snæfellsnes. Jest to jeden z najstarszych kościołów na wyspie. Jego unikalna czarna fasada wyróżnia się na tle okolicznej przyrody, tworząc malowniczy kontrast z zielonymi łąkami i szmaragdowym odcieniem oceanu. Drewniana konstrukcja oraz prosta architektura nadają kaplicy rustykalny i uroczy charakter. Chociaż Budakirkja nie jest już używana do regularnych nabożeństw, to nadal przyciąga wielu turystów, którzy przybywają tu, aby podziwiać jej piękno i historię. To także popularne miejsce dla par pragnących odbyć ceremonię ślubną w magicznym otoczeniu islandzkiej przyrody.

Renifery

Obecnie na wyspie żyje około 3 tysięcy reniferów islandzkich. Dziś renifery można spotkać tylko we wschodniej Islandii – zamieszkują rozległy obszar wokół Snæfell aż do laguny lodowcowej. Latem renifery głównie przebywają w wyższych partiach, a zimą na trawiastych nizinach.

Golden Circle

Golden Circle (Złoty Krąg) to jedna z najbardziej popularnych tras turystycznych na Islandii. Trasa ta obejmuje trzy główne atrakcje turystyczne na południowym zachodzie kraju: Þingvellir (Thingvellir) National Park, Geysir Geothermal Area i Gullfoss Waterfall. Golden Circle to niezwykła trasa, która dostarcza niezapomnianych wrażeń związanych z przyrodą, historią i kulturą Islandii. Przekonasz się, że te miejsca oferują zapierające dech w piersiach widoki i niezapomniane doświadczenia związane z przyrodą. W Þingvellir National Park leży szczelina tektoniczna między płytą północnoamerykańską a euroazjatycką, a także jest to miejsce, gdzie powstał najstarszy parlament na świecie – Althing. Na trasie Golden Circle będziemy podziwiać kaskady wodospadów, gorące źródła, gejzery i niezwykłe krajobrazy wulkaniczne. Golden Circle oferuje wiele miejsc, gdzie będziesz mógł zrobić spektakularne zdjęcia. Kolorowe minerały w Geysir Geothermal Area czy tęczowy efekt przy Gullfoss Waterfall to tylko niektóre z przykładów.

Park Narodowy Þingvellir
Park narodowy Pingvellir Islandia

Þingvellir jest najstarszym islandzkim parkiem narodowym. Jego obszar obejmuje równinę o tej samej nazwie i leżące obok jezioro Þingvallavatn, największe jezioro w kraju. Jest to też pierwszy Islandzki obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. A dlaczego jest to tak ważne dla mieszkańców miejsce? To właśnie tutaj w 930 roku zebrał się Althing, zgromadzenie ludowe określane mianem najstarszego parlamentu na świecie. Miejsce jest też niezwykłe pod kątem przyrodniczym, bowiem przebiega tutaj linia styku dwóch płyt tektonicznych. Można więc przejść się na spacer między Europą i Ameryką w cudownych okolicznościach przyrody!

Gullfoss
Gulfoss Islandia

Gullfoss

Jeden z najpopularniejszych Islandzkich wodospadów. Znajduje się na trasie tzw. Golden Circle, popularnej jednodniowej wycieczki z Reykjaviku. Sam wodospad zbudowany jest z dwóch kaskad, położonych względem siebie pod kątem. Razem osiągają ponad 30 metrów, a każdej sekundy spada z nich ponad 110 metrów sześciennych wody. Gullfoss znany jest z tego, że w słoneczne dni na rozbryzgu opadającej wody tworzy się tęcza tworząc widok absolutnie urzekającym!

Hot Spring Thermal River

Hot Spring Thermal River to gorąca rzeka w obszarze Landmannalaugar na Islandii. Jest to naturalny basen geotermalny, gdzie będziemy mogli zanurzyć się w ciepłej wodzie płynącej przez malowniczy krajobraz. Woda w tej rzece jest podgrzewana przez działalność geotermalną w regionie i jest wspaniale ciepła, nawet w zimie. Niewątpliwie to miejsce jest jednym z najpiękniejszych obszarów na Islandii.

Choć Islandia pełna jest dzikich gorących źródeł, niewiele z nich nadaje się do kąpieli. Jednym z wyjątków jest nietypowa gorąca rzeka, płynąca leniwie doliną Reykjadalur. Dojście do niej wymaga ok. godzinnego górskiego trekkingu, ale cel absolutnie wynagradza ten niewielki wysiłek! Na końcu drogi rzekę zasila wodą z pobliskich źródeł geotermalnych. Im wyżej w górę rzeki tym jest ona cieplejsza, wystarczy więc wybrać dogodną dla siebie temperaturę by zażyć kąpieli w tak niepowtarzalnych warunkach. Lokalne władze przygotowały tam drewniane pomosty z zejściami do wody, a także parawany za którymi można się przebrać.

Wrak samolotu

Samolot DC-3, który obecnie znajduje się na plaży Sólheimasandur, stał się popularnym miejscem dla miłośników fotografii i podróżników. To miejsce przyciąga swoim surrealistycznym wyglądem, będąc otoczonym jedynie czarnym piaskiem, który tworzy nietypowy i malowniczy krajobraz. Ten opuszczony wrak to pozostałość po amerykańskim samolocie wojskowym, który rozbił się tam w roku 1973. Pomimo że samolot został opuszczony i jest często oblegany przez turystów, jest to nie tylko atrakcja turystyczna, ale także miejsce z fascynującą historią.

Wodospad Skógafoss

Skógafoss jest tylko pięknym miejscem do odwiedzenia.  Jego majestatyczne piękno i okoliczna atmosfera czynią go jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Islandii. Skógafoss ma około 60 metrów wysokości i około 25 metrów szerokości, co sprawia, że jest to duży i imponujący wodospad. W słoneczne dni często można zobaczyć tęczę tworzącą się w chmurze mgły wokół wodospadu. To jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc na Islandii.

Reynisfjara

Reynisfjara znana jest z swojego czarnego piasku, który tworzy kontrast z białymi falami Oceanu Atlantyckiego. To sprawia, że plaża ma wyjątkowy i malowniczy wygląd. Na plaży znajdują się różne formacje skalne, w tym Reynisdrangar, dwie wysokie skały, które wznoszą się z oceanu. Wielu ludzi uważa je za pozostałości po gigantach wikingów, dodając legendarny element do miejsca. Reynisfjara to piękna plaża, ale jednak niebezpieczna z powodu silnych prądów, wzburzonego morza i ruchów osuwiskowych. Turystom zaleca się zachowanie odpowiedniej odległości od brzegu, unikanie zbliżania się do oceanu, a także słuchanie miejscowych przewodników i znaków ostrzegawczych.

Kanion Fjaðrárgljúfur
Kanion Fjadrargljufur Islandia

Fjaðrárgljúfur jest jednym z tych magicznych miejsc na Islandii, które zapierają dech w piersiach i stanowią prawdziwie niezapomniane doświadczenie dla miłośników przyrody i fotografii. Kanion ma około 2 kilometry długości i głębokość sięga nawet do 100 metrów. powstał w wyniku erozji rzeki Fjaðrá, która przecina wulkaniczne skały, tworząc wąskie przejście z potężnymi klifami po obu stronach. Fjaðrárgljúfur stał się popularny dzięki wideoklipom muzycznym. Jego malownicze krajobrazy pojawiły się m.in. w teledysku do piosenki „I’ll Show You” Justina Biebera.

Zatoka lodowcowa
Zatoka lodowcowa Jokullsarlon Islandia

Laguna lodowcowa Jökulsárlón i Diamond Beach to prawdziwe cuda natury, które zapewniają niezapomniane wrażenia i stanowią nieodzowny punkt w trasie każdego turysty odwiedzającego Islandię. Oba miejsca oferują niezwykłe zjawiska przyrodnicze, gdzie lód z lodowca płynie do laguny, a następnie wyrzuca się na plażę, tworząc spektakularne widoki. To miejsce jest doskonałym przykładem dynamicznego procesu topnienia lodowców na Islandii i jego wpływu na otaczającą przyrodę.

Domy torfowe w Keldur

Keldur to dawna farma, której początki datowane są na drugą połowę X wieku. Powszechnie uważa się, że jest to najstarsze gospodarstwo na Islandii. Farma była zamieszkała aż do 1946 roku, choć obecne domy są rekonstrukcją tych pierwotnych. Dawniej stało tam ok. 20 domów, do dziś pozostało jedynie kilka, wśród nich oprócz budynków mieszkalnych znajdziemy tam kuźnię, oborę i magazyny. Zapiski Islandzkiej sagi o Njalu mówią o tym, że posiadłość należała do jednego z najpotężniejszych klanów na wyspie – Oddaverjar. Dziś Keldur pełni funkcję muzealną i można tam na własne oczy zobaczyć jak dawniej wyglądała codzienność w surowych, Islandzkich warunkach.

Rauðfeldsgjá
Raudfeldsgja Islandia

Rauðfeldsgjá to tajemniczy kanion położony niedaleko wioski Arnarstapi na półwyspie Snæfellsnes. Kanion ten wciąż pozostaje w dużej mierze niedoceniony przez turystów, co sprawia, że jest to idealne miejsce dla tych, którzy szukają odosobnienia i spokoju. Aby dotrzeć do wnętrza kanionu, trzeba pokonać pewne trudności, takie jak skaliste ścieżki i potoki wody, co dodaje przygodowego charakteru temu miejscu. Po wejściu do Rauðfeldsgjá, otwiera się niesamowity widok na wysokie skały, których strzeliste ściany otaczają wąską przestrzeń. W głębi kanionu znajduje się potok, tworzący malownicze wodospady. Miejsce to ma także bogatą historię, związana z islandzkimi sagami.

Ikoniczna góra Kirkjufell
Kirkjufell Islandia

Kirkjufell to osamotniony szczyt górski położony północy półwyspuSnæfellsnes. Znana z charakterystycznego kształtu i urokliwego położenia, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Islandii, często goszczącym na pocztówkach. Kirkjufell w języku islandzkim oznacza „kościół wzniesienia”, a sam szczyt przypomina stożek, który dominuje nad okolicą. Otoczona przez zielone łąki i malownicze wody fiordu, góra Kirkjufell stanowi idealny obiekt do fotografowania, zwłaszcza podczas wschodów i zachodów słońca. Kręcono tu również sceny popularnego serialu telewizyjnego “Gra o tron”, co jeszcze bardziej rozsławiło górę i przyciągnęło miłośników produkcji z całego świata. 

Klify w Arnarstrapi
Klify w Arnarstrapi - Islandia

Klify Arnarstapi są jednym z najbardziej malowniczych przyrodniczych cudów na półwyspie Snæfellsnes. Te monumentalne formacje skalne, wyrastające prosto z oceanu, oferują niezwykłe widoki na dramatyczne krajobrazy i bogatą przyrodę. Klify Arnarstapi znane są z wysokich, stromych ścian skalnych, które stanowią siedlisko dla tysięcy ptaków morskich, w tym maskonurów, alk, mew i kruków. Poza swoją bogatą fauną, klify te są również miejscem bogatej historii i kultury. W okolicy znajdują się ruiny dawnej osady rybackiej, a o miejscu krążą liczne legendy i opowieści związane z islandzką mitologią.

Maskonury

Maskonury są jednymi z najbardziej charakterystycznych ptaków na Islandii. Wyspa stanowi ważne miejsce dla tych ptaków morskich, ponieważ oferują im doskonałe warunki do żerowania i lęgów. Maskonury przybywają na Islandię na wiosnę, zazwyczaj w kwietniu, a następnie pozostają na wyspie przez całe lato i jesień. Wybierają skaliste wybrzeża i klify, gdzie znajdują odpowiednie miejsca do lęgów. Ich gniazda są często umieszczone na skalistych półkach lub w zagłębieniach między kamieniami, gdzie maskonury mogą chronić swoje jaja i pisklęta przed drapieżnikami. Islandia jest jednym z najważniejszych miejsc na świecie dla maskonurów do lęgów. Ptaki te żywią się głównie rybami, które są obfite w zimnych wodach Oceanu Atlantyckiego wokół Islandii. Obserwacja maskonurów stanowi fascynujące doświadczenie, ponieważ te ptaki są zarówno piękne, jak i zachwycające swoim zachowaniem w naturalnym środowisku.

Wyprawa Islandia – Południe z przewodnikiem

Dzień po dniu

Kolejność realizacji atrakcji zależy od pogody i decyzji lidera

Dzień 1
Lot na Islandię
Lot na Islandię

Przylot na Islandię, spotkanie z resztą grupy i zapoznanie z pilotem. Zaraz potem pojedziemy do miejscowości Hella zakwaterować się w naszym domku.

Dzień 2
Golden Circle

Dzień zaczniemy od śniadania, następnie wyruszymy na objazd tzw. Golden Circle, popularnej trasy turystycznej przy której leżą najważniejsze atrakcje tego regionu wyspy tj. wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO park narodowy Þingvellir, gejzery w dolinie Haukadalur (w tym jedyny aktywny w Europie gejzer Strokkur) i majestatyczny wodospad Gullfoss. Następnie zobaczymy jak Islandczycy wykorzystują energię geotermalną do hodowli pomidorów na farmie Friðheimar, zostaniemy tam również na obiedzie. Później odwiedzimy krater Kerið, na dnie którego znajduje się jezioro wulkaniczne i stamtąd wracamy na nocleg.

Dzień 3
Dzień 3

Po śniadaniu ruszamy na wschód zobaczyć największe atrakcje Islandii. Najpierw pojedziemy do Keldur, gdzie znajdowało się najstarsze gospodarstwo rolne na Islandii. Oryginalna zabudowa była wielokrotnie odbudowywana, a obecna rekonstrukcja domów torfowych pozwoli nam zobaczyć jak Islandczycy żyli w XI wieku. Kolejnym punktem będzie wodospad Seljalandsfoss i ukryty w jaskini nieopodal Gljúfrabúi. Następnie czeka nas krótki spacer piękną doliną do opuszczonego basenu Seljavallalaug, wypełnionego ciepłą wodą (chętni mogą w nim popływać). Kolejnymi punktami na trasie będą: półwysep Dyrhólaey (można tu spotkać maskonury!), czarna plaża Reynisfjara i miasteczko Vik skąd zawrócimy do naszego domku.

Dzień 4
Prom na wyspę Heimaey

Zaraz po śniadaniu wyruszymy do Landeyjahöfn skąd promem przepłyniemy na wyspę Heimaey, jedną zamieszkałą wyspę archipelagu Vestmannaeyjar. To na jednej z wysp archipelagu stoi słynny “najbardziej samotny dom na świecie”, widać go bardzo dobrze z promu. Wyspy, podobnie jak cała Islandia są pochodzenia wulkanicznego, a leżący na głównej wyspie wulkan Eldfell swoją ostatnią erupcją w 1973 roku zwiększył powierzchnię wyspy o niemal 20%! W mieście znajduje się muzeum poświęcone wspomnianej erupcji, a sam archipelag jest domem dla największej kolonii maskonurów na całym Atlantyku. Z niewielkiego miasteczka prowadzą również szlaki piesze na szczyt krateru Eldfell czy Heimaklettur, najwyższy szczyt wyspy z niesamowitą panoramą na cały archipelag i wybrzeże Islandii. Wieczornym promem wrócimy na stały ląd i na nocleg do naszego domku.

Dzień 5
Zatoka lodowcowa Jökulsárlón i diamentowa plaża

Po śniadaniu wyjedziemy wcześnie, by dotrzeć nieco dalej na wschód wyspy. Po drodze mijamy znane nam krajobrazy, jednak zatrzymamy się dopiero przy kanionie Fjaðrárgljúfur. Po zwiedzeniu tego cudu natury ruszamy dalej na wschód, aż do zatoki lodowcowej Jökulsárlón i leżącej nieopodal słynnej diamentowej plaży. Stamtąd zawrócimy na zachód, zatrzymamy się na zatoce lodowcowej Jökulsarlon, jednego z najpiękniejszych miejsc na Islandii. Tuż obok znajduje się słynna diamentowa plaża. Stamtąd wracamy do domu.

 

Dzień 6
Półwysep Snæfellsnes
Góra na Islandii - Kirkjufell

Tego dnia ruszamy na półwysep Snæfellsnes, często pomijany podczas objazdu wyspy. Na początku pojedziemy na plażę Ytri Tunga, gdzie często wylegują się leniwie foki. Później zajrzymy do wąwozu Rauðfeldsgjá, obejrzymy też niesamowitą galerię murali, a po niej gwóźdź programu - majestatyczna góra Kirkjufell i płynący obok wodospad Kirkjufellsfoss, widok znany z z pocztówek i przewodników. Stamtąd wracamy na nocleg do domu.

 

Dzień 7
Dzień 7
Islandia Reykjadalur

Zaraz po śniadaniu ruszamy na wrak samolotu Dakota DC-3, położonego na południowyżu wyspy. Następnie wodospad Kvernufoss, lekko ukryty w dolinie. Stamtąd jedziemy w kierunku Reykjaviku na trekking doliną Reykjadalur na końcu której płynie gorąca rzeka w której można się kąpać. Alternatywnie przy złej pogodzie skierujemy się do Secret Lagoon, najstarszych basenów geotermalnych na Islandii.

Dzień 8
Ostatni dzień na wyspie

Ostatni dzień na wyspie. Po śniadaniu opuszczamy domek i jedziemy do Reykjaviku. Tam będzie czas na samodzielne zwiedzanie miasta, wizyty w muzeach, galeriach sztuki i słynnych obiektach. To też ostatnia szansa na skosztowanie lokalnej kuchni i zakup pamiątek. Zdecydowanie warto rozważyć wizytę we FlyOver Iceland, która jest swoistym podsumowaniem całej naszej przygody i pozostawia niesamowite wrażenia. Możliwy również rejs na obserwację wielorybów. Wieczorem przejazd na lotnisko, podsumowanie wyjazdu i pożegnanie z grupą.

DODATKOWE INFORMACJE

Dokumenty

1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?

 • Paszport Tak
 • Paszport tymczasowy Tak
 • Dowód osobisty Tak

2. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Brak wymaganego minimalnego okresu ważności dokumentu podróży.

3. Czy trzeba wyrobić wizę?

Nie ma konieczności wyrabiania wizy dla obywateli RP. Kraj jest członkiem Strefy Schengen

Bilety lotnicze

Bilety, każdy kupuje samodzielnie lub zleca zakup nam.

Bagaż

Możesz zabrać walizkę, plecak lub torbę podróżną.

Pamiętaj, żeby zabrać również mały, podręczny plecak. Przyda się na ręcznik, klapki, rzeczy do przebrania.

Większy bagaż zostaje w domku, zwiedzamy z małym. 

Nocleg

7 noclegów w domku na wyłączność dla naszej grupy. 

Pokoje 2 i 4 osobowe

Wyżywienie

Posiłki przygotowujemy sami. Codziennie robimy zakupy w marketach. Ceny w sklepach są wyższe od tych naszych.

Kondycja

Do większości atrakcji dojeżdżamy samochodem.

Najdłuższe przejścia to:

– 60 minut na wrak samolotu po płaskiej drodze szutrowej oraz powrót (można dojechać autobusem).

– 50 minut szlakiem pod górkę na gorącą rzekę oraz powrót (nie jest stromo)

– 20 minut opuszczony basen oraz powrót.

Transport

Na wyspie jeździmy 9 osobowym busem. 

Kierowcą jest Lider wyjazdu.

A może inny kierunek ?

Islandia

Polska > Niemcy > Dania > Wyspy Owcze > Islandia

Azory

Magiczny archipelag

Islandia - Ring Road

Dookoła wyspy

Madera

Wyspa wiecznej wiosny

Gruzja

Maj, czerwiec , wrzesień

Islandia + Grenlandia

Czerwiec/Lipiec