Biuro podróży Trip7.pl - Organizacja wycieczek w małych grupach
Blog

Jaskinie lodowe na Islandii

Często wśród podróżników odwiedzających Islandię usłyszeć można, że trzeba tę wyspę odwiedzić zarówno latem jak i zimą. W okresie wakacyjnym otaczają nas intensywnie zielone pastwiska pełne wypasających się owiec, migrujące ptaki, które przyleciały na wyspę złożyć i wysiedzieć jaja. Szutrowe drogi w głąb wyspy znów stają się przejezdne, zachęcając turystów do eksplorowania mniej cywilizowanych obszarów kraju. Zimą natomiast wokół nas rozpościera się surowy krajobraz, w którym dominuje szarość skał i biel śniegu. Częste sztormy powodują zamiecie i czasowe zamknięcie dróg, odcinając turystów od pożądanych atrakcji, a czasem i drogi powrotnej do hotelu. Rekompensatą za to są jednak częste zorze polarne, których spektakl możemy dość często oglądać na niebie, Prócz tego, zimowa Islandia kusi też jaskiniami lodowymi, dostępnymi tylko o tej porze roku.
Zadzwoń do nas

+48 509 833 171


Jak powstają jaskinie lodowe?

Na skutek naturalnych ruchów lodowca tworzą się pęknięcia i szczeliny w jego zwartej masie. Latem, kiedy świeci słońce i utrzymują się dodatnie temperatury, wierzchnia warstwa lodowca topi się, tworząc rzekę lodowcową, która drąży swój bieg przez lodowiec. Zimą, gdy topnienie ustępuje powstałe w ten sposób korytarze tworzą te znane zwykle z pięknego błękitu jaskinie. Gdy znów nadchodzi lato i lód zaczyna się topić, jaskinie zmieniają swój kształt a nawet zapadają się całkowicie i kolejnej zimy powstają w całkiem innym miejscu. Można więc w uproszczeniu powiedzieć, że jaskinie lodowe to tak naprawdę puste koryto rzeki lodowcowej. Błękitna barwa lodu którą zobaczyć możemy na zdjęciach to efekt światła wpadającego przez krystalicznie czysty lód do wnętrza jaskini. W słoneczne dni jest najbardziej wyraźny, jednak w pochmurne często przybiera szarą barwę.

Kiedy i gdzie szukać jaskiń lodowych?

Jaskinie lodowe powstają sezonowo w sposób naturalny. Ciężko dokładnie przewidzieć gdzie i kiedy się utworzą, ani w jakim terminie można je odwiedzać. Wszystko zależy bowiem od warunków pogodowych. Przyjmuje się, że sezon na jaskinie rozpoczyna się w październiku i trwa do marca kolejnego roku, choć przy długich zimach może się przeciągnąć do początku do kwietnia. Lokalizacja części jaskiń jest dobrze znana, ale zdecydowana większość z nich to sekret lokalnych firm organizujących wycieczki do nich.

Czy jaskinie można zwiedzać samodzielnie?

Teoretycznie do jaskiń dostać się może każdy, nie jest to jednak takie proste. Po pierwsze, zarówno jaskinie jak i drogi dojazdowe nie są oznaczone na mapach, na próżno szukać też informacji o nich w internecie. Po drugie, drogi te wymagają odpowiedniego pojazdu, próba dojechania do jaskiń zwykłym samochodem (nawet w wersji 4×4) skończyć się może utknięciem w głębokim śniegu pośrodku niczego. Po trzecie, dbając o własne bezpieczeństwo powinniśmy założyć kask i raki/raczki, a nie są to standardowe elementy bagażu turysty. Zdecydowanie zalecamy skorzystanie z usług lokalnych organizatorów. Są to oczywiście koszty, ale macie pewność, że zostaniecie wyposażeni w odpowiedni sprzęt, dowiezieni na miejsce i z powrotem, a nad Waszym bezpieczeństwem będzie czuwał wykwalifikowany i doświadczony przewodnik, który dodatkowo podzieli się z Wami wiedzą o tych niezwykłych formacjach.

Ile kosztuje wycieczka do jaskiń lodowych?

Wycieczki zorganizowane do jaskiń kosztują więcej niż te w których idziemy na lodowiec. Wynika to z tego, że są to zupełnie inne warunki, ze względu bezpieczeństwa grupa jest też mniejsza. Koszt wycieczek do jaskiń zaczyna się od około 600-700zł za 2-3 godzinną wizytę w jednej z jaskiń i nawet kilkukrotnie więcej za całodzienną wycieczkę podczas której zwiedzamy kilka z nich, często te mniej znane wśród turystów a przez to mniej zatłoczone.

Najpopularniejsze jaskinie lodowe

Jak już wspomnieliśmy, większość jaskiń owiana jest tajemnicą lokalnych przewodników, są jednak takie, które są powszechnie znane i łatwo dostępne.

Blue Ice Cave – zwana też jaskinią kryształową. Znajduje się u podstawy lodowca Vatnajökull (największego lodowca Islandii), w okolicy jeziora Jökulsárlón, jednego z najpiękniejszych miejsc na Islandii. Zdecydowanie najpopularniejsza jaskinia lodowa w kraju, w sezonie bywa zatłoczona.

Katla Ice Cave – jaskinia ta znajduje się na lodowcu Mýrdalsjökull, u podnóży wulkanu Katla, w okolicach miasta Vik. jest dostępna całorocznie, ale droga dojazdowa do niej jest bardzo wymagająca i w zasadzie wymusza korzystanie z ofert lokalnych biur turystycznych. To co ją wyróżnia to warstwy czarnego lodu, charakterystyczne dla całego lodowca. Są to popioły wulkaniczne z poprzednich erupcji Katli, które następnie zostały przykryte kolejnymi warstwami lodowca w procesie jego tworzenia.

LangjökullIce Cave – Jedyna jaskinia całoroczna. Nie jest wytworem natury, została sztucznie wykuta w lodowcu Langjökull, drugim co do wielkości lodowcu na Islandii. Znajduje się jednak najbliżej Reykjaviku, więc jeśli na dalsze wycieczki nie pozwala ograniczony czas lub pogoda, może być ciekawą alternatywą, zwłaszcza, że dostępna jest przez cały rok. Znajduje się jednak na prywatnym terenie, aby ją odwiedzić konieczne jest więc skorzystanie z oferty agencji turystycznej.

Sprawdź nasze: