Ciekawostki o Islandii. Czy wiesz, że…?

Zadzwoń do nas

+48 509 833 171

  1. … na wyspie znane jest powiedzenie, że jeśli komuś nie podoba się pogoda, wystarczy, żeby poczekał pięć minut, a będzie inna. Islandia znajduje się pomiędzy zimnymi masami arktycznego powietrza a ciepłym prądem zatokowym. Taka lokalizacja powoduje, że jednego dnia możemy doświadczyć czterech pór roku. To jak szybko zachodzą zmiany zależne jest od siły wiatru.

  2. … karty kredytowe są akceptowane wszędzie, nawet w najmniejszych sklepach. Płatność gotówką może być postrzegana jako dowód braku zdolności kredytowej.

  3. … w Islandii panuje dość liberalne podejście do seksu, czego dowodem może być istnienie Islandzkiego Muzeum Fallusów, w którym można zobaczyć dwieście osiemdziesiąt penisów różnych gatunków zwierząt i inne tematyczne ciekawostki.

  4. … jedną z cech narodowych Islandczyków jest niepunktualność. Może być to spowodowane życiem od wieków zgodnie z kaprysami morza i wiatru, jednak współcześnie doprowadza m.in. zagranicznych partnerów handlowych do furii.

  5. … narodowym sportem narodowym jest glíma, czyli rodzaj zapasów. Sport ma bardzo długą tradycję, potrzebne są do niego tradycyjne pasy. Zawodnicy przed walką sporo podrygują.

  6. … golf jest obecnie najszybciej rozwijającą się dyscypliną sportową na Islandii, gdzie jest już sześćdziesiąt parę pól golfowych, a jego miłośnicy zrzeszają się w licznych klubach.

  7. … NASA wysyła do niegościnnego Interioru astronautów w ramach ćwiczeń, które mają ich przygotować do lądowania na Księżycu.

  8. … jeśli porównalibyśmy liczbę mieszkańców i kin, to okazałoby się, że na Islandii przypada cztery razy więcej kin na jednego obywatela, niż w innych krajach.

  9. … istnieje wielowiekowa tradycja obrażania innych. Islandczycy znani są z wymyślnych obelg, a ponieważ z pochodzenia są pasterzami lub rybakami, to najgorsze wyzwiska odnoszą się do ryb i owiec.

  10. … Islandczycy 90% energii elektrycznej produkują w sposób tani i ekologiczny, ponieważ wykorzystują do tego gorące wody z naturalnych źródeł geotermalnych, które służą np. do ogrzewania domów, a zużyta, jeszcze dość ciepła woda pompowana jest do rur pod chodnikami, aby roztopić śnieg i lód.

  11. … Islandia do 2050 r. chce się uniezależnić od ropy naftowej, której transport drogą morską na wyspę kosztuje krocie. Prowadzone są eksperymenty nad pojazdami napędzanymi wodorem, a nawet można już spotkać takie autobusy lub auta na islandzkich drogach.

  12. … tak jak Polacy śmieją się z Sosnowca i Radomia, tak Islandczycy nabijają się z mieszkańców oddalonego o dziesięć kilometrów od Reykjaviku miasta Hafnarfjörður. Żarty opowiadają o nich, że przemykają cicho obok aptek, żeby nie zbudzić tabletek nasennych, śmieciarki jeżdżą sto pięćdziesiąt kilometrów na godzinę w obawie przed okradzeniem, młodzi ludzie idąc do szkoły wyższej, biorą drabiny, tak samo jak dorośli do sklepu po podwyżce cen.

  13. … islandzka tożsamość narodowa jest nierozerwalnie połączona z sagami, które powstawały od XII wieku do początku XIV. Mitem jest jednak stwierdzenie, że współczesny Islandczyk jest w stanie przeczytać je w oryginale, ponieważ… pismo gotyckie stanowi problem. Sagi wciąż są żywe, czytane i omawiane. Poświęcane są nim nawet audycje radiowe.

  14. … Islandczycy czytają bardzo dużo, a na wyspie wydaje się więcej książek w przeliczeniu na jednego mieszkańca, niż w jakimkolwiek innym kraju i to mimo tego, że ceny nie są niskie.
  15. … najważniejszym islandzkim pisarzem jest laureat Nagrody Nobla z 1955 r. – Halldór Kiljan Laxnes.

  16. … na uwagę zasługuje fakt, że Islandia ma orkiestrę narodową. Tak mały kraj był w stanie skompletować jej skład, co świadczy o wielkim talencie muzycznym jego mieszkańców.

  17. … najbardziej znaną na świecie Islandką jest piosenkarka Björk Guðmundsdóttir. Innymi znanymi zespołami islandzkimi są m.in. Sigur Rós oraz Of Monsters and Men.

  18. … chociaż dorsz jest podstawą islandzkiej gospodarki, miejscowi jedzą z niego jedynie policzki ponieważ… uważają go za brzydką rybę. Z tego samego powodu do lat pięćdziesiątych XX wieku islandzcy rybacy wyrzucali za burtę wyłowione homary.

  19. … do 1989 roku alkohol na wyspie był zakazany. Teraz picie jest legalne, ale nadzorowane. Napoje wyskokowe można dostać jedynie w państwowych sklepach monopolowych i to za niebotyczne ceny. Koniec prohibicji świętuje się pierwszego marca jako Narodowy Dzień Piwa.

  20. … Islandczycy zajęli drugie miejsce w światowych rankingach pod względem średniej długości życia. Przebijają ich tylko Gruzini. Taki wynik podobno wyspiarze zawdzięczają świeżemu powietrzu i diecie, a także doskonałej państwowej służbie zdrowia. Opieka zdrowotna nie obejmuje jednak leczenia dentystycznego.

  21. … Islandczycy są bardzo dumni z tego, że jako pierwszy naród na świecie wybrali kobietę na głowę państwa.

  22. … w Islandii, jako ostatnim z krajów wikingów, wciąż używa się nazwisk patronimicznych, czyli pochodzących od imienia ojca. Skutkiem tego są sytuacje, gdzie każdy w rodzinie ma inne nazwisko.

  23. … Islandczycy bardzo chronią swój język. Specjalny komitet spotyka się, aby wymyśleć nowe islandzkie słowa, za każdym razem kiedy pojawią się nowe wynalazki lub pojęcia. Najczęściej szukają w sagach archaizmów, które mogłyby powrócić do języka z nowym znaczeniem.

  24. … Islandczycy nie umieją stać w kolejkach i nie rozumieją ich sensu.

  25. … szczególnie starsi Islandczycy nie słodzą kawy w znany nam sposób, a piją ją, trzymając w ustach kostkę cukru.

 

Artykuł powstał z inspiracji książką Richarda Sale’a „Przewodnik ksenofoba. Islandczycy”.

Sprawdź nasze: