Biuro podróży Trip7.pl
Blog

Alkohol na Islandii

Islandia – kraj o wyjątkowo pięknych krajobrazach, lodowcach, gorących źródłach i zjawiskach geologicznych. Dla wielu osób podróż na Islandię to marzenie, które pragną spełnić. Jeśli planujesz wakacje na tej wyspie, warto pamiętać, że kraj ten ma pewne specyficzne zasady dotyczące alkoholu, a także przepisy związane z przewozem alkoholu na pokładzie samolotu. Z Polski na Islandię możemy przewieźć półtora litra wódki i dziesięć paczek papierosów. Kupując w strefie bezcłowej po odprawie bezpieczeństwa obowiązuje nas niższa cena, ponieważ jedziemy poza Unię Europejską.

W Islandii obowiązują bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące napojów wyskokowych. W zwyczajnym supermarkecie nie kupisz nawet piwa! Alkohol można  dostać tylko w barach i restauracjach (chociaż zapłacimy tam krocie) lub w sklepach państwowych o nazwie Vínbúðin. Sklepy te też nie są otwarte jak polskie monopolowe. Pracują od poniedziałku do soboty w godzinach od jedenastej do osiemnastej lub dziewiętnastej (zależy od sklepu), w niedziele sklepy są nieczynne. Lepiej też robić zakupy w tygodniu, bo w piątek i sobotę spragnieni weekendowej rozrywki Islandczycy tłumnie się w nich gromadzą ogołacając półki. Gdy dostaniesz się już do takiego sklepu, to nie kupisz butelek, ile dusza zapragnie. Ograniczenie ilości alkoholu, jaką można zakupić, wynosi sześć litrów piwa lub półtora litra wina i mocniejszych trunków.

Warto też pamiętać, że alkohol na Islandii jest bardzo drogi. Cena za butelkę wina lub szampana może wynosić nawet kilkaset złotych. Jeżeli więc marzy ci się oglądanie pięknego zachodu słońca przy lampce wina czy zimne piwo po całym dniu zwiedzania, lepiej weź alkohol z Polski. Jeśli jednak chcesz wziąć ze sobą alkohol na Islandię, musisz pamiętać o przepisach dotyczących przewozu alkoholu na pokładzie samolotu. Wszystkie butelki muszą być zapakowane w taki sposób, aby się nie rozbijały. Alkohol powinien być przewożony w bagażu rejestrowanym, nie w bagażu podręcznym. Maksymalna ilość przewożonego alkoholu to 5 litrów. Jeżeli chcesz kupić różne alkohole w strefie bezcłowej najlepiej będzie skorzystać ze specjalnego kalkulatora, który pomoże ci przeliczyć ilość konkretnych alkoholi, którą możesz zabrać ze sobą (https://www.dutyfree.is/en/allowance-calculator).

Jeżeli jesteś zainteresowany lokalnymi trunkami bez wątpienia powinieneś spróbować  Brennivín. Jest to bardzo znany islandzki alkohol, wódka ziemniaczana z posmakiem kminku. Jej nazwę można przetłumaczyć jako „płonące wino”. Ciekawostkę stanowi jej opakowanie. Wódka sprzedawana jest niezmiennie od lat trzydziestych (koniec prohibicji) w zielonej butelce z czarną etykietą, które przywołują skojarzenia z trucizną. Miało to na celu odstraszyć potencjalnych konsumentów. Wódka ta nazywana bywa „czarną śmiercią”. Skál! Na zdrowie!

 

Islandia to kraj pełen atrakcji i niesamowitych krajobrazów, ale o specyficznych przepisach dotyczących alkoholu. Warto zapoznać się z nimi przed wylotem i przestrzegać ich, aby uniknąć nieprzyjemności.

.