Biuro podróży Trip7.pl
Blog

Lodowce i jaskinie lodowe na Islandii

Islandia jest niezwykle różnorodnym krajem pod względem zjawisk przyrodniczych. Niektóre z nich są unikalne na skalę europejską, a nawet światową. Nie bez przyczynyny wielu ludzi mówi, że na Islandii można się poczuć jak na innej planecie. Jednym z najbardziej fascynujących elementów islandzkiego krajobrazu są lodowce i jaskinie lodowe, które kryją w sobie niezwykłe sekrety natury. W tym artykule opowiemy o tym, czym są lodowce i jaskinie lodowe na Islandii, gdzie je znaleźć, kiedy je odwiedzać i jak się do tego przygotować.

Lodowce to masywne skupiska lodu, które powstają w wyniku nagromadzenia i skompresowania śniegu przez wiele lat. Lodowce poruszają się pod wpływem grawitacji i nacisku własnej masy, co powoduje ciągłą zmianę ich kształtu i położenia. Lodowce zajmują około 11% powierzchni Islandii i są częścią jej dziedzictwa narodowego.

Jaskinie lodowe to puste przestrzenie wewnątrz lub pod lodowcami, które powstają w wyniku działania wody lub ciepła geotermalnego. Są one bardzo niestabilne i zmieniają się z sezonu na sezon, a nawet z dnia na dzień. Niektóre jaskinie lodowe są białe, inne niebieskie, a jeszcze inne czarne od popiołu wulkanicznego. Można je podzielić na dwa rodzaje: naturalne i sztuczne. Naturalne jaskinie lodowe tworzą się w lodowcach, gdy przepływająca przez nie woda drąży lód i wypłukuje resztki skał, popiołu i osadów, pozostawiając po sobie pustą przestrzeń. Sztuczne jaskinie lodowe to te wydrążone przez ludzi w celach turystycznych lub naukowych.

Na Islandii znajduje się wiele lodowców, które tworzą imponujący krajobraz wyspy poprzez swoje wysokie lodowe klify, szczeliny, pokryte śniegiem równiny, laguny lodowcowe i naturalne jaskinie lodowe. Największym lodowcem na Islandii jest Vatnajökull, który zajmuje około 8% powierzchni kraju i jest największym lodowcem w Europie. Inne znane lodowce to Langjökull, Hofsjökull, Mýrdalsjökull czy Snæfellsjökull. Najbardziej znane jaskinie lodowe na Islandii znajdują się właśnie w Vatnajökull, gdzie co roku odkrywane są nowe formacje. Jedną z najpiękniejszych jest Kryształowa Jaskinia (Crystal Cave), która zachwyca swoim intensywnym niebieskim kolorem. Inne popularne jaskinie lodowe to Breiðamerkurjökull czy Norðlingalægðarjökull.

Poza Vatnajökull istnieją też inne miejsca na Islandii, gdzie można zobaczyć niezwykłe jaskinie lodowe. Jedną z nich jest ta w Langjökull, która jest największą sztuczną jaskinią lodową na świecie i jest dostępna przez cały rok. Jaskinia ma ponad 500 metrów długości i 30 metrów głębokości i oferuje wspaniałe widoki na wnętrze lodowca. Inna jaskinia lodowa, która jest otwarta przez cały rok, znajduje się w Mýrdalsjökull. Zlokalizowana jest pod aktywnym wulkanem Katla. Jaskinia ta jest naturalna, ale została wzmocniona przez ludzi, aby zapewnić bezpieczeństwo zwiedzającym.

Lodowce można podziwiać przez cały rok, jednak najlepszym czasem na ich zwiedzanie jest zima, kiedy śnieg i lód tworzą bajkową scenerię. Zimą można również doświadczyć niezapomnianego widoku zorzy polarnej nad lodowcami, jeśli warunki pogodowe będą sprzyjać. Jaskinie lodowe są dostępne tylko w okresie zimowym, od połowy października do końca marca, z wyjątkiem dwóch, wcześniej wspomnianych, dostępnych przez cały rok. Zimą jaskinie lodowe są najbardziej stabilne i bezpieczne do zwiedzania, a także najpiękniejsze pod względem koloru i oświetlenia.

Zwiedzanie lodowców i jaskiń lodowych na Islandii wymaga odpowiedniego przygotowania i wyposażenia. Lodowce i jaskinie lodowe są bardzo zimne i wilgotne, więc należy ubrać się ciepło i warstwowo, a także mieć wodoodporne buty i kurtkę. Ponadto należy wziąć ze sobą rękawiczki, czapkę, szalik oraz okulary przeciwsłoneczne. Zwiedzanie powinno odbywać się tylko pod opieką doświadczonego przewodnika, który zapewni niezbędny sprzęt i poinstruuje o zasadach bezpieczeństwa. Nie należy nigdy próbować dostać się do naturalnej jaskini lodowej samodzielnie, ponieważ jest to bardzo niebezpieczne i może skończyć się tragicznie.

Zwiedzanie lodowców i jaskiń lodowych na Islandii to niesamowita przygoda, która pozwoli Ci odkryć tajemnice i cuda natury. Są one nie tylko piękne i oferują niezapomniane, unikalne widoki, ale stanowią także świadectwo historii geologicznej i klimatycznej wyspy. Jeśli chcesz przeżyć niezapomniane wrażenia i zobaczyć coś wyjątkowego, nie przegap okazji odwiedzenia lodowców i jaskiń lodowych na Islandii!

.