Biuro podróży Trip7.pl
Blog

Seriale kręcone na Islandii

Islandia sprawia, że odwiedzający ją turyści mają wrażenie, jakby znajdowali się na innej planecie. Wiele osób uważa wyspę za najpiękniejsze miejsce na świecie. Wyspiarskie położenie na zetknięciu dwóch płyt tektonicznych w połączeniu z lodowcami, wulkanami, polami magmowymi, terenami geotermalnymi, gejzerami, czarnymi plażami i niezliczonymi wodospadami sprawiają, że oprócz turystów wyspę odwiedzają także ekipy filmowe. Wyjątkowość Islandii sprawiła, że stała się plenerem do niejednego filmu, a także serialu. W poniższym artykule przedstawimy pięć seriali kręconych na Islandii.

1. Gra o Tron

Bez wątpienia najsłynniejszą produkcją kręconą na wyspie jest Gra o Tron. Ogromna część materiału powstała właśnie na wyspie. Islandzki krajobraz stanowił przede wszystkim scenerię dla wydarzeń dziejących się za Murem. Perypetie Ogara i Aryi były kręcone m.in. w Parku Narodowym Þingvellir, a scena erotyczna z Jonem Snowem i Ygritte rozsławiła jaskinię z gorącym źródłem w okolicach jeziora Myvatn. W rzeczywistości kąpiel w gorącym źródle jest zabroniona.

Warto także wspomnieć, że Góra grany jest przez Islandczyka – Hafþóra Juliusa Björnssona, a jeden z bardziej znanych islandzkich zespołów – Sigur Rós grał na weselu Joffreya. Gra o Tron jest zdecydowanie bardziej islandzka, niż ktokolwiek przypuszczał.

2. Black Mirror

Wiele osób bez wątpienia słyszało o serialu Black Mirror pol. Czarne Lustro. Trzeci odcinek czwartego sezonu  pt. Crocodile był kręcony na Islandii. Zobaczymy w nim charakterystyczne budynki z Reykjaviku: ratusz, jezioro Tjornin oraz salę koncertową Harpa. Całość była kręcona właśnie w okolicach stolicy i Keflaviku, w którym znajduje się lotnisko.

3. Katla

Katla to oryginalny islandzki serial, który obejrzeć można na platformie Netflix. Akcja rozgrywa się w małym miasteczku Vik, w cieniu podlodowcowego wulkanu Katla. Fabuła dzieje się rok po erupcji Katli, a w pobliskim miasteczku został jedynie zespół badawczy i kilku mieszkańców. Miasteczko zaczynają odwiedzać osoby z przeszłości, których zdecydowanie nie powinno tam być. Chociaż opinie o produkcji są różne, to warto ją obejrzeć, jeżeli wybieracie się na Islandię. Vik to miasteczko leżące niedaleko słynnej czarnej plaży i wraku samolotu.

4. The Valhalla Murders

Naturalnie, że serial produkcji islandzkiej powstał właśnie na wyspie. Początkowo dostępny jedynie na stronie islandzkiej telewizji, szybko trafił na platformę Netflix. Jest to mroczny i klimatyczny serial kryminalny, który idealnie komponuje się z miejscowymi krajobrazami. Główną scenerią dla wciągającej fabuły jest mroźny, surowy obraz Reykjaviku. Detektyw po przejściach wraca z Oslo do ojczystej Islandii, gdzie wraz z miejscową policjantką tropią seryjnego mordercę.

5. Fortitude

Widocznie islandzkie miasteczka i przyroda inspirują do morderstw, ponieważ także brytyjska ekipa zdecydowała się kręcić tu serial kryminalny. Chociaż według fabuły akcja dzieje się w fikcyjnej miejscowości Fortitude na Svalbardzie, to odcinki powstawały na fiordach wschodnich Islandii, dokładnie w mieście Reyðarfjörður. Fortitude obejrzeć można m.in. na HBO max.

Chcesz zobaczyć na własne oczy unikalną przyrodę Islandii? Przekonaj się, co w tej wyspie widzą ekipy filmowe, jadąc w podróż z naszym biurem podróży. Wiele z opisanych powyżej miejsc odwiedzisz podczas objazdówki wokół wyspy m.in. miasteczko Vik, okolice jeziora Myvatn, Park Narodowy Þingvellir, a także Reykjavik czy Keflavik.

Sprawdź nasze: